Jak wygląda wystawa i jakie atrakcje u nas znajdziesz? Zobacz opis wszystkich stanowisk!
WITAMY!
Multimedialne Muzeum Mobilne zaprasza na niezwykłą interaktywną podróż po polskiej historii i dziejach naszej Niepodległości.
PREZYDENT
RZECZYPOSPOLITEJ
POLSKIEJ ANDRZEJ DUDA
Przemówienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, nagrane specjalnie dla Multimedialnego Muzeum Mobilnego.
NOWOCZEŚNI
Port w Gdyni, Centralny Okręg Przemysłowy, unifikacja i rozbudowa infrastruktury kolejowej to zaledwie część fascynującej opowieści o inwestycjach dwudziestolecia międzywojennego.
AKTYWNI
W niepodległej Polsce powstała przestrzeń na aktywności jednoczące obywateli – niezwykle ważną rolę odegrały Kościół katolicki oraz mniejszości etniczne i religijne. W tym czasie nastąpił też rozwój sportu i turystyki.
OJCOWIE NIEPODLEGŁOŚCI
Poznaj sześciu Ojców Niepodległości – wybitne postaci, które, poprzez swoje ofiarne poświęcenie oraz współpracę ponad ideologicznymi podziałami, w różnorodny sposób przyczyniły się do rozwoju Rzeczypospolitej.
WZORNICTWO
Rozwój wzornictwa przemysłowego na światowym poziomie to wielkie osiągnięcie Niepodległości. Wspierane przez rząd i doceniane na międzynarodowych wystawach światowych polskie wzornictwo wyrażało ducha wolności
i nowoczesności.
ANTOLOGIA NIEPODLEGŁOŚCI
W roku obchodów stulecia odzyskania Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda zaproponował do całorocznej lektury 44 teksty, w ramach Narodowego Czytania. Teksty te tworzą Antologię Niepodległości. To wielkie dzieła polskiej literatury – fragmenty powieści, dramatów, utworów politycznych, poematów, wiersze, pieśni, opowiadania, wspomnienia, które odzwierciedlają ważne dla Polaków idee wolności
i Niepodległości.
TWÓRCZY
Budowa nowoczesnych gmachów muzealnych,
z warszawskim Muzeum Narodowym na czele, oraz aktywność środowisk literackich i artystycznych pozwoliły na odbudowę kulturalnej tożsamości narodowej.
ORDER ORŁA BIAŁEGO
Order Orła Białego to najważniejsze polskie odznaczenie, nadawane
„za znamienite zasługi zarówno cywilne, jak i wojskowe, położone w czasie pokoju lub wojny, dla chwały i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej”.
POLACY
Polskę tworzą ludzie, również ci, którzy wykorzystali swoje niezwykłe talenty do tworzenia nowych wartości. Spośród wielu ważnych postaci przedstawiamy 100 wybranych sylwetek wielkich rodaków: twórców, myślicieli, artystów, inżynierów, naukowców, lekarzy, filozofów. Przyczynili się oni do rozwoju świata, pozostając jednocześnie Polakami. Tworzą historię, stanowią część naszego dziedzictwa, kształtują współczesność.
ODKRYJ NIEPODLEGŁOŚĆ
W tej interaktywnej grze odkryjesz 10 postaci oraz wydarzeń, które poprowadzą cię do wygranej – Polski niepodległej.
POLSKA PRZYSZŁOŚCI
Stanowisko „Polska przyszłości” to finał wystawy. Pełni funkcję wizualnej klamry i prowadzi zwiedzających w przyszłość Polski niepodległej.
DUMNI Z NIEPODLEGŁEJ
Plenerowa gra planszowa dla wielu graczy. Jej uczestnicy wcielają się w rolę reporterów odkrywających ciekawe i ważne aspekty życia w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
STANOWISKO PIECZĘCI
Jaki znak twój? Orzeł Biały! Zobacz, jak przez stulecia zmieniał się nasz narodowy symbol. Na tym stanowisku odbijesz pięć pieczęci
z wizerunkami orłów
i będziesz mógł stworzyć własną pamiątkę z wystawy.
SYMBOLE TOŻSAMOŚCI
Pierwszy raz w historii, dzięki technologii holograficznej, można obejrzeć w jednym miejscu siedem bezcennych skarbów symbolizujących narodową tożsamość Polaków.
KSIĘGA NIEPODLEGŁOŚCI
Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, powstała okolicznościowa Księga,
w której swój podpis złożyć mogą wszyscy obywatele pragnący uczcić stulecie odrodzenia państwa polskiego.
WYNALAZKI
Polscy naukowcy, niekiedy mieszkający poza krajem, mogli poszczycić się wieloma odkryciami. Niespokojny duch innowacyjności był
i jest obecny w wielu dziedzinach życia. Do dzisiaj napędza polską myśl
i inwencję. Prezentujemy wybrane wynalazki Polaków, które zmieniły – i wciąż zmieniają – świat.
FOTOBUDKA
Sfotografuj się
w towarzystwie sześciu ojców Niepodległości i umieść swoje zdjęcie na stronie Muzeum lub na portalach społecznościowych.
Szczegółowych informacji o projekcie udziela
Krzysztof Budziński – koordynator trasy przejazdu Mobilnego Muzeum Multimedialnego
+48 501-189-387 k.budzinski@toproduction.pl